Ik heb zo af en toe een leuke (whatsapp-)discussie met een vriend. Een hele fijne kerel uit een lief gezin. Ik heb absoluut respect voor hem en zijn gezin. Ik mag ze graag en blij ze te kennen. Hij is een overtuigd platte-aarde-aanhanger en ik….. niet. We delen geregeld theorieën met elkaar. Ik probeer hem mee te nemen in mijn gedachtes en gelukkig hij mij ook. Altijd met respect, humor en met geregeld plezier, volgens mij geldt dat voor beide kanten… Telkens verzanden we in ’feiten’. Feiten die ik aandraag, maar volgens hem nooit zijn aangetoond. En zo komt ook hij met feiten, waar ik dan weer hetzelfde van zeg.
Nu was er de afgelopen maanden een zeilwedstrijd aan de gang, deze is gewonnen door een Fransman (nummers 2 en 3 kwamen overigens ook uit Frankrijk, maar dat terzijde). De wedstrijd begon in Frankrijk en eindigde daar ook. “De Vendee Globe”, zo wordt deze Mount Everest onder de zeilers genoemd. Zie hier de route op de wereldkaart zoals we die allemaal kennen. En die voor iedereen bekend vertekend is. Één dingen weten we zeker, deze kaart klopt niet…

Nu bedacht ik mij, zou deze wedstrijd ons iets kunnen leren over de aarde? Zou deze wedstrijd kunnen aantonen dat of de platte aarde niet kan, of de boltheorie onzin is. Feit is dat we weten hoe ze hebben gezeild en feit is dat we weten hoe lang ze er over hebben gedaan. We weten geen snelheden, maar die kunnen we uitrekenen als we afstanden weten, de tijd van de winnaar weten we immers. Afstanden weten we ook, die zijn te googlen. Daar kan in mijn ogen ook weinig twijfel over bestaan.
Mijn poging begint bij het stellen van een aantal aannames:
Feit 1:
Ze zeilden vanuit Frankrijk om Kaap de Goede hoop (Kaapstad) heen en volgden vervolgens hun weg onder Australië door, onder Argentinië (Ushaia) door, terug naar Frankrijk. Dus ze zeilden een rondje rond de zuidpool (volgens de boltheorie) of een rondje rond de wereld (volgens de platte aarde theorie).
Feit 2:
Als we beginnen bij de platte aardetheorie, dan is de Noordpool het midden van de cirkel. Zie ook het logo van de UN die geregeld als bewijs wordt aangevoerd dat de elite allang weet dat de aarde plat is, hun logo is immers de juiste wereldkaart…
Feit 3:
De afstand van de noordpool naar het verste puntje van de landmassa kan je derhalve de straal van de cirkel van de aarde noemen. Voor het gemak laat ik de waterpartij (ongeveer 1000km), tussen dit verste puntje en de ijswand die het einde van de platte aarde weergeeft, achterwege. De zeiltocht om die verste punt is feitelijk iets verder, maar we rekenen voor het gemak hiermee. Die paar kilometer extra op zulke afstanden zal hem de kop niet kosten, is mijn gevoel daarbij.

Dan een paar afstanden, simpel te vinden op internet, waar, volgens mij, in beide theoriën overeenstemming over is. Deze afstanden staan niet ter disccusie in beide weergaven van de wereld::
- Noordpool naar Ushuaia: 15.500km (voor het gemak afgerond)
- Dit zou dus minstens de straal van de cirkel (platte aarde) moeten zijn
- Frankrijk naar Kaap de Goede Hoop: 12.500km
- Ik hou voor het gemak geen rekening met het feit dat ze om de hoorn van Afrika moeten, ook hier geldt, die paar km zal op die afstanden niet zoveel doen.
- Ushaia naar Frankrijk terug: 13.000km
- Want ze moeten ook weer terug naar Frankrijk
- Ushaia naar Kaap de Goede Hoop: 6.700km
- Immers zeilen ze dat stuk niet.

Nu gaan we de afstand berekenen in een paar scenarios. Eerst even een uitleg van de gebruikte berekening. De omtrek van een cirkel is Pi (ongeveer 3,14 (voor het gemak) maal de diameter. De Diameter (D) is 2 maal de straal (A, in bovenstaand staatje).
Scenario 1:
Het scenario waar we uitgaan van de bekende afstanden van de landmassa tov het middelpunt van de platte aarde, de noordpool:
De cirkel die de zeilboten varen is dus (Pi x (2 x A)) Hier moet vervolgens de afstand tussen Ushaia en Kaap de Goede Hoop (D), van worden afgetrokken, en moet de tocht naar het zuiden (B) en terug naar het noorden (C) weer bij worden opgeteld.
- 3,14 * (15.500 + 15.500) = 97.390 km
- Daar gaat dus D vanaf97.390 – 6700 = 90.700km
- Daar komen B en C dan weer bij: 90.700 + 12.500 + 13.000 = 116.200 km
We weten dat de winnaar er 64 dagen, 19 uur en 22 minuten over heeft gedaan. Laten we dit omreken naar km/uur. Om de snelheid van zijn zeiljacht te weten volgende de platte aarde theorie. En laten dan voor het gemak uit gaan van 20 uur. Hij ging iets sneller maar dat zal op deze afstand niet zoveel uitmaken.
- 64 dagen: 64 x 24 = 1.536uur + 20uur = 1.556uur.
- 116.200km in 1556uur is een snelheid van: 75m/uur
Het record van een zeilboot (echter dat is een totaal ander type zeiljacht dan dat er voor deze reis gebruikt mag worden) ligt dan wel op 121km/uur, echter een verplicht onderdeel is dat ze minstens 2500zeemijl met een minimale snelheid van 7 knopen (dat is ong 13km/.u) moeten varen. Dat haalt iedereen dus makkelijk of kan je hieruit opmaken dat ze hele stukken langzamer zullen zeilen dan 13km/uur? Of dat het moeilijk is om een flinke snelheid continue te halen? Met andere woorden deze snelheid is onmogelijk. Een zeilboot kan niet om de (platte) wereld heenvaren. Die snelheid haalt het eenvoudig niet.
Conclusie scenario 1: De platte aarde kan dus in dit scenario niet waar zijn…
Scenario 2:
In dit scenario gaan we uit van een gemiddelde snelheid van 30km/uur.
Als we het omdraaien wordt het ook interessant. Het snelheidsrecord van een zeiljacht ligt dan wel op 121km/uur, maar ze moeten minstens 2500mijl met een snelheid van 13km/uur varen. Laten we uit gaan dat de winnaar dat lukt. Sterker nog hij zeilt met een snelheid van 25kn/uur. Als je 1.556 uur zeilt, leg je vervolgens dus (1556 x 25) 38.900km af. Dus op topsnelheid continue kan de winnaar deze afstand afleggen. Van die 38.900km moet de heen en terugreis worden afgetrokken, maar de afstand van Kaapstad naar Ushaia komt er dan weer bij (want de cirkel moet wel compleet zijn. Dus 12.500 + 13.000 – 6700 = 18.800km gaat van de afstand af om de cirkel die gezeild wordt te meten. 38.900 – 18.800 = 20.100km zou de omtrek van de cirkel zijn die overblijft. Nu we de omtrek weten, kunnen we terug rekenen hoe groot de straal is (het middelpunt – de noordpool naar het zuidelijkste puntje IUshiaia).
Immers omtrek cirkel gedeeld door Pi en dat weer delen door 2 om van diameter naar straal te komen…. 20.100 / 3,14 = 6.400km en dan gedeeld door 2 om de straal te berekenen is het een straal van 3.200km ongeveer. Hoe past daar de afstand van de noordpool naar Ushaia (16.000km) in…. Dan kom je bijna 13.000km te kort… Met 3.200km zit je nog in Canada vanaf de Noordpool. Dat red je dus nooit…. Dus ook vanuit dit scenario is het onmogelijk dat de aarde en de afstanden die we kennen passen in de cirkel die een zeiljacht kan afleggen in deze tijd. Als we uitgaan van een snelheid van 30km/uur.
Conclusie scenario 2: Dus ook met deze redenatie kan de platte aarde zoals deze door de gemeenschap zelf wordt voorgesteld niet waar zijn.
Scenario 3:
Tot slot voor de volledigheid…Een over de top beredenering: Stel het snelheidsrecord van een zeiljacht wordt continue gehaald… Haalbaar? absoluut niet… Dan zou de 7-knopen regel wel heel raar en onnodig zijn, maar gewoon even om het compleet te maken. Een zeiljacht vaart continue 150km/uur (bijna 47 dagen door een solozeiler bestuurd…). Op de foto het zeiljacht wat deze snelheid even in de meest gunstige omstandigheden kan halen.

Als je 1.556 uur zeilt, leg je dus (1556 x 150) 233.400km af. Dus op topsnelheid continue kan de winnaar deze afstand afleggen. Nu nemen we het heen en weer zeilen naar de rand van de aarde op de platte aarde kaart natuurlijk wel mee, ten slotte gaat het hier om 25.500km. (dat stukje wat ze niet varen (Kaapstad naar Ushaia, 6.790km), moet ik wel mee rekenen, aangezien het wel een deel van de cirkel is die om de platte aarde ligt. Dan kunnen we, zodra we de omtrek weten, terug reken hoe groot de straal is (het middelpunt – de noordpool naar het zuidelijkste puntje Ushaia).
Even de cijfers er weer bij halen:
- Reiskilometers: 233.400km
- Afstand van Frankrijk naar Kaapstad: 12.500km
- Afstand van Ushaia naar Frankrijk: 13.000km
- Afstand van Ushaia naar Kaapstad: 6.700km
Reiskilometers min de afstanden van en naar Frankrijk plus de afstand tussen Ushaia en Kaapstad is de omtrek van de cirkel. Dus 233.400km – 12.500km – 13.000km + 6.700km = 214.600km
De omtrek gedeeld door Pi en dat weer delen door 2 is dan weer de straal. Dat wordt dan 214.600 / 3,14 / 2 = 34.170km
Met een straal van bijna 35.000km. Dan zou je het prima halen. Want 16.000 past natuurlijk met gemak in 35.000. Maar ja, dan moet de zeiler ruim 46 dagen, in zijn eentje volle wind mee hebben en overal en continue op volle (wereldrecord-) snelheid varen. Een wereldrecord wat met een bijzonder type zeiljacht is gevaren en welke dus niet gebruikt mag worden voor deze wedstrijd.
Conclusie scenario 3: Dit scenario is ook echt onmogelijk.
De boltheorie:
Laten we dan ook nog even kijken naar de boltheorie. Volgens de wedstrijd is de route die gezeild wordt bij deze wedstrijd ongeveer 40.000km. Dit is ongeveer gelijk aan de omtrek van de aarde (rond de evenaar), waardoor het wordt gezien als een rondje rond de wereld. Voor deze wedstrijd moet een Imoca 60-zeiljacht worden gebruikt. Het record van dit jacht is een knappe 65km/uur, en duurde slechts 500meter.
Maar even terug naar de wedstrijd. Met de afstand en de tijd dat de snelste erover doet komen we op een gemiddelde snelheid van: 40.000 / 1556 = 25km/uur. Dit lserg snel, maar het is dan ook de zwaarste wedstrijd voor de zeiler, en gezien de topsnelheden die het kán halen, haalbaar. De wedstrijd wordt vergeleken met het beklimmen van de Mt. Everest. Maar het is geloofwaardig, dat het kan, mits het een bolletje is, want dan past de wereld er ook nog eens in. In de platte aarde theorieën simpelweg niet…

Wat er ook voor geloof of wantrouwen is bij de platte aarde aanhangers, in overheden, andere elite, of in de wetenschap. Dat mag allemaal waar zijn, zelfs wellicht (deels) terecht. Of laat ik het zo zeggen: Ik vind het niet ongezond om te twijfelen aan bepaalde zaken. Het is goed om te twijfelen, onderzoek te doen en – al dan niet- eigen conclusies te trekken. Dat is waardoor wij mensen zijn! Sterker nog: Dat is wat ons mens maakt!! Maar als er dan niet wetenschappelijke of hoge hoed beweringen of elites zijn die simpel aantonen met eenvoudige rekensommen en getallen die we aan beide kanten kennen en vertrouwen. En dat het dan blijkt dat het niet kan, dan moet je het toch gewoon geloven…
Slotconlusie:
De aarde is NIET plat! Want met alles wat we allemaal zeker weten PAST het gewoon niet. Deze zeilwedstrijd laat dit onomstotelijk zien!